Jak zorganizować wywóz gruzu?

Budowa domu albo remont mieszkania wiążą się z pozostawieniem sporych ilości odpadów. Bloczki betonowe, kawałki tynku czy płyty gipsowo-kartonowe to materiały, których nie wolno wrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Jak zatem bezpiecznie i legalnie się ich pozbyć? Sprawdź, jak zorganizować wywóz gruzu.

Segregacja odpadów

Odpady poremontowe i budowlane muszą być gromadzone w sposób bezpieczny dla otoczenia. Najpierw musisz je posegregować na te, które nadają się do składowania oraz te, które nadają się do odzysku. Odpady te przechowuj w specjalnych kontenerach albo workach na gruz. W zależności od tego, jakiego rodzaju śmieci chcesz się pozbyć, przechowuj je w pojemnikach na gruz czysty albo odpady zmieszane. Skąd możesz wziąć worki typu big-bag bądź kontenery? Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest zamówienie ich w wyspecjalizowanej firmie. Zobacz, jak możesz to zrobić.

Wywóz gruzu w Poznaniu – jak go zorganizować?

Najprostszą metodą na wywóz odpadów budowlanych w Poznaniu bądź dowolnym innym mieście jest zamówienie usługi w serwisie Smieci.eu. Wejdź na stronę i wypełnij krótki formularz, wskazując, jaka wielkość i ilość kontenerów Cię interesuje, a także jaki rodzaj odpadów chcesz wywieźć. Określ terminy podstawienia oraz zabrania pojemników. Pozostaw dane do kontaktu, a specjaliści z serwisu błyskawicznie znajdą najlepszą firmę, która wykona dla Ciebie zlecenie.

Po uzgodnieniu szczegółów z wykonawcą ten przywiezie kontener na gruz czysty bądź odpady zmieszane w konkretnym terminie. Od tego dnia możesz swobodnie wrzucać do pojemnika śmieci należące do gruzu czystego albo zmieszanego. W umówionym dniu specjalista z firmy przyjedzie i zrealizuje wywóz gruzu w Poznaniu.

Różne rodzaje kontenerów

Zastanawiasz się, jaki kontener zamówić? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj odpadów chcesz wywieźć. I tak w pojemniku na gruz czysty może się znaleźć gruz ceglany i betonowy, np. słupy, rozkute fundamenty czy elementy zbrojenia betonowego. Do pojemnika możesz też wrzucić dachówki ceramiczne, płytki, armaturę łazienkową i porcelanę. Do czystego gruzu zalicza się również porotherm, glebę, kamienie oraz tynk ze ścian i sufitów.

Zaletą czystego gruzu budowlanego jest niska szkodliwość dla środowiska. Materiały te można poddać recyklingowi i powtórnie je wykorzystać. Na przykład, stłuczony beton sprawdzi się jako podsypka pod drogę dojazdową, kostkę brukową czy posadzkę.

Do kontenera na odpady zmieszane możesz natomiast wrzucać styropian, drewno, plastik, metale i meble. Materiały tego rodzaju mają mniejszy potencjał do szybkiego przetworzenia. Można je wykorzystać powtórnie, ale po wcześniejszej obróbce w wyspecjalizowanym zakładzie, wyposażonym w profesjonalną linię przeznaczoną do tego typu prac.

Pamiętaj przy tym, że zarówno w kontenerze na czysty gruz, jak i odpady mieszane, nie mogą się znaleźć śmieci niebezpieczne i problematyczne. Absolutnie nie wrzucaj zatem do środka azbestu, eternitu, papy, trawy syntetycznej, opon samochodowych i szkła tłuczonego. Do kontenerów nie wolno też wrzucać elektrośmieci, odpadów komunalnych, leków, lamp, baterii, świetlówek i żarówek.